Osnovna in splošna pravila košarke

The osnovna pravila košarke profesor YMCA, kanadski James Naismith, je sprejel misijo ustvarjanja športa, ki zahteva več spretnosti od moči in fizičnega stika, ker je bila motivirana zaradi potrebe po prakticiranju športa v zaprtih prostorih med ostrimi zimami Springfielda, Massachusetts, kot v primeru nogometa, baseballa ali rugbyja.

Tako je bila leta 1891 ustvarjena košarka, ki je na višini 3,05 metra od tal postavila dve košari sadja. Šport se je hitro razširil v ZDA, Mehiki in Evropi. Čeprav so se ameriški vojaki, ki so bili zvesti praktikanti te discipline, šele po drugi svetovni vojni masovno razširili po Evropi.

Na olimpijskih igrah v Amsterdamu leta 1928 in Los Angelesu leta 1932 se je košarka igrala kot razstavni šport in na novo vključena v uradni program v Berlinu leta 1936. Ženska različica športa je bila vključena le za igre v Montrealu leta 1976.

Tritočkovna linija se je začela uporabljati v ZDA. leta 1936, vendar ga Ameriška košarkaška zveza (ABA) ne bo sprejela leta 1968, NBA pa leta 1979. Mednarodna košarkaška zveza FIBA ​​je to vključila leta 1984.

Košarka je zdaj prvi šport v številnih državah na svetu, NBA pa velja za najboljšo športno ligo na svetu.

Ženska košarka se je razvijala ob moških in na enak način postajala vse bolj priljubljena od obale do obale ZDA..

Glavna pravila košarke

Število igralcev

Košarka je tekma med dvema ekipama po dvanajst igralcev, od katerih jih bo pet na igrišču, ostalo pa na klopi. Spremembe ne bodo imele omejitev. Igralci lahko premaknejo žogico z žrebanjem, prehodom ali metanjem žoge.

Trajanje

Igra je sestavljena iz štirih četrtin po 10 minut, v sredini igre pa je 15 minut. Med vsakim pretekom 10 minut je minilo dve minuti.

V primeru neodločenega izida se po koncu tekme dodeli dodatnih pet minut, na koncu katerih se dodajo dodatna 5 dodatnih minut, dokler ni izenačen rezultat..

Sodnik (razsodniki)

Arbitraža na terenu je sestavljena iz sodnika in sodnika, ki si izmenjajo vloge vsakič, ko je storjen prekršek ali skoči med dvema. Uporabljajo piščalke in geste, da razumejo svoje odločitve.

Vsaka igra se začne s skokom med dvema, pri kateri sodnik meta žogo med dva igralca in vsak izmed njih skoči, da bi jo poskusil posredovati partnerju. Žogico lahko udarite dvakrat, preden pade na tla ali udari na desko ali drugega igralca.

Klicanje

Točka se doseže s prenosom žoge skozi košaro. Če je met vrnjen v območju treh, je košarica vredna 2 točki, in če je to storjeno zunaj, je vredno tri. Če je prosti strel za prekršek, je vredno točke.

Sodišče

Igra se v pravokotnem prostoru z dimenzijami, ki so uradno dolge 28 metrov in 15 široke, pri čemer so veljavne minimalne dimenzije 26 x 14 metrov..

Streha sodišča mora biti visoka več kot 7 metrov. Tla morajo biti ustrezno osvetljena, tako da luči ne ovirajo vidnosti igralcev ali sodnikov.

Črte morajo biti narisane v širino 5 cm v beli barvi, po možnosti vse iste barve. Pri prečkanju stranske črte morajo biti sredinske črte 15 cm navzven. Pred vsako oviro na igrišču mora biti razdalja najmanj dva metra.

Osrednji krog mora meriti 1,8 m polmera, če je pobarvan, mora biti iste barve kot območje žarnice. V tem krogu se začne igranje.

Območje košare s tremi točkami ali površino treh je območje, ki je omejeno znotraj dveh vzporednih črt, ki se začnejo pri 6,25 m od točke pod košaro in se razrežejo s polkrogom s polmerom 6,25 m, katerega središče je enako navedena točka. Območje čebulice je izključeno iz območja treh točk.

Nadomestna klop je vsaj 2 m od spodnje linije in 5 m od sredinske črte.

Linija prostih metov bo narisana na 5,8 metrov vsake vrstice spodaj. Omejeno območje bo tisto znotraj žarnice, ki je prikazano na sliki.

Plošče

Biti morajo prozorni ali beli in enake trdnosti lesa debeline 3 cm. Meritve so 1.80x 1.05. Spodnji rob mora biti 2,9 m nad tlemi.

Vrvice bodo izrisane v debelini 5 cm in bodo bele, če je plošča prosojna ali črna v vseh drugih primerih. Označena bo, kot je prikazano na sliki.

Košare in obroči bodo nameščeni na ploščah. Obroč mora imeti premer 45 cm, mora biti oranžen, premer cevi pa mora biti 1,6 cm. Prstan mora biti pritrjen na višini 3,05 m od tal in naj bo 15 cm od tistega, ki je najbližje deski.

Košara mora biti bela in mora obdržati žogo za delček sekunde, ko vstopi v košaro. Njegova dolžina mora biti med 40 in 45 cm in mora biti tako, da ne predstavlja nevarnosti za igralce..

Plošče morajo biti zaščitene, da se igralcem prepreči, da bi jih udarili. Vaša podporna struktura mora biti vsaj 2 m od spodnje vrstice.

Nosilci plošč morajo biti pritrjeni tako, da jih ni mogoče premakniti. Celotna nosilna konstrukcija mora biti zaščitena na višini najmanj 2,15 m. Debelina zaščite mora biti vsaj 5 cm, njena barva pa živa. Prsti ali roke igralcev ne smejo biti ujeti ali pripeti na opisane strukture.

Žoga

Biti mora okrogla, oranžna, narejena iz usnja ali gume, z obsegom med 74,9 in 78 cm, teža ne večja od 650 g in ne manj kot 567 g. Napihnilo se bo na pritisk, ki se pri padcu z višine 1,8 m ne sme odbiti več kot 1,4 m ali manj kot 1,2 m.

Ura in štoparica

Ura je potrebna za merjenje časa, ki je potekel med tekmo, in čas med prekinitvami. Še ena, ki nadzoruje mrtve čase. 24-sekundna ura in markerji delnega rezultata igre.

Splošna pravila igre

Igra se igra med dvema ekipama po pet igralcev; cilj je, da se žogica namesti v nasprotni obroč. Ofenzivna ekipa (tista z žogo) ima deset sekund, da prečka središčnico igrišča.

Če tega ne stori, bo dal žogo nasprotni ekipi. Ko napadalna ekipa prečka središčnico, se ne more vrniti na svoje ozemlje. Pri tem morate dati žogo.

Igralec z žogo lahko hodi ali teče, medtem ko odbija žogo. Če žogica preneha odbijati, se mora ustaviti. Če ponovno začne hoditi, ne da bi mimo žoge, bo storil prekršek (sprehod).

Pri odbijanju žogice se igralec izogiba temu, da bi to storil predaleč ob straneh, ali pa ga drži z roko, kar se šteje za novo kršitev..

Akcija odbijanja žoge z obema rokama se bo imenovala dvojna. Če dva igralca držita žogo med njimi, sodnik pokliče skok med dvema, da bi odločil o posesti žoge..

Če je bila storjena napaka, ko je žoga vržena, odbita ali je v postopku vstopa v koš, se točka šteje, če jo je storila obrambna ekipa. Če je storjena z ofenzivo, bo žogica dostavljena nasprotni ekipi in točka ni vredna.

Ko napadalna ekipa vstopi v območje žarnice, imate pet sekund, da se vrnete v koš ali pa izgubite posest žoge.

Žogice ni mogoče udariti z nogami ali apuñeteado.

Opredeljen je kot prekršek, ko se igralec dotakne drugega, tako da izgubi nadzor nad žogico ali pa ne uspe.

Tehnična napaka se določi, ko pride do verbalne gestualne agresije. To nima nič opraviti z načinom igranja, ampak z načinom, kako se igra odvija.